CCPS arrow Encyklopedie světa MR arrow Články o MR arrow Časopis - veřejné články arrow Jak dopěstovat semenáče tučnic do dospělosti
Jak dopěstovat semenáče tučnic do dospělosti PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[07.09.2012]

Radek Kastner

Pokud se nám výsevy zdaří a semena vyklíčí, udělá to dozajista každému pěstiteli velkou radost, zvlášť pokud vysévá semena z vlastní produkce. Potom však nastává relativně nejproblematičtější část života tučnic, a to je růst semenáčů a dopěstování rostlin do dospělosti. I taková tučnice mnohdy totiž dosáhne dospělosti a svého maximálního vzrůstu někdy, v nejlepším případě druhým, spíše však třetím rokem. 

Za nějakou dobu po vyklíčení je vhodné začít semenáčům větrat, tzn. otevřít krabičky, nebo odkrývat postupně igelitový sáček, kterým jsou přikryty květináče apod. Tím je přivykáme nižší vzdušné vlhkosti a nižším teplotám. Není třeba žádný z kroků od vlastního opylování až po dospělost zbytečně uspěchat, předejdeme tak úhynu malých rostlin. Navíc máme při jejich růstu času opravdu dost.

Malé rostlinky jsou nejvíce háklivé na přímé sluneční světlo bez přistínění a vysušení substrátu nebo na přemokření substrátu v kombinaci s nižšími teplotami nebo naopak příliš vysokými teplotami (náchylnost k hnilobám). Přemokření substrátu se dá zabránit jednoduše - tučnicím totiž stačí substrát vlhký, nikoliv mokrý. To znamená, že pokud krabičku se semenáči nahnete, neměla by z ní vytékat voda, nebo alespoň ne dlouhodobě. Semenáčům také prospívá, sám mám vyzkoušeno, že substrát obsahuje v poměru více perlitu nebo hrubšího písku než rašeliny. Rostliny tak nejsou v přímém kontaktu s mokrým substrátem a jejich okolí je více provzdušněno.

Nebezpečí semenáčům hrozí dlouhodobě a to hlavně díky možné náchylnosti k uhnívání a plísním, což se může stát zvláště, pokud začneme velmi malé rostlinky příliš brzy letnit nebo provedeme výsevy v pozdějším období (podzim, zima) a necháme je např. na chladném parapetu ve vlhku, s nedostatkem světla a pohybu vzduchu. Rostliny jsou potom samozřejmě méně vitální a hůře vzdorují chorobám a špatným podmínkám.
Pokud se tedy vyvarujete přímému celodennímu slunečnímu úpalu, výraznému přemokření a brzkému letnění v teplém prostředí nebo naopak pozdnímu výsevu v chladném a vlhkém prostředí bez cirkulace vzduchu a dostatku světla, nejsou výsevy problematické a rostliny se vám určitě úspěšně podaří přivést až do dospělosti.

Jedna pěstitelská poznámka na závěr:

Uvědomte si, že pokud přijdete o nějaké malé tučnice, bude téměř 100% důvodem jejich uhnití přelití substrátu, nedostatečné osvětlení, malý pohyb vzduchu, případně nízké teploty. Málokdy se vám naopak podaří, aby dospělé mexické tučnice uschly, což ale neplatí právě pro semenáče! Ty jsou totiž náchylné jak na přemíru vlhka, tak na přílišný sluneční úpal, který nejsou schopny zvládnout vzhledem ke své malé velikosti a nemožnosti absorpce většího množství tepelného záření tak, aby to rostlinu nevysušilo či nespálilo.

Přes tuto poznámku je ale nutno podotknout, že pěstování není zase tak složité, není třeba se bát. Jen je nutno počítat s časem, který tento celý proces od opylování k dospělosti rostlin zabere. Možná potom pochopíte i to, proč jsou ceny některých masožravých rostlin na trhu tak vysoké. U mexických tučnic ale existuje rychlejší a bezpečnější způsob množení a to vegetativní, nepohlavní rozmnožování listovými řízky, které lze praktikovat celoročně. Proto sami zvažte, který způsob je pro vás ten vhodnější nebo zajímavější.

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm


 

Poněkud zvětšená semena P. hemiepiphytica x ibarrae a jejich srovnání s velikostí zápalky


Označení výsevní krabičky pro dobrou orientaci, zvláště pokud provádíte najednou více výsevů, vpravo patrná cirkulace vlhkosti v uzavřené výsevní krabičce (vysrážené páry)


Množství malých, spontánně klíčících rostlin na popisovaném substrátu, v tomto případě již cca po 7−10 dnech
Aktualizováno ( [01.01.2014] )
 
< Předch.   Další >