Pestovanie Drosophyllum lusitanicum PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[14.06.2010]

Karol Gazdík


Pre mnohých je táto mäsožravá rastlina nezaujímavá, niet divu, keď sa podobá na svoje príbuzné rosičky, ale spôsob jeho lovu je úplne iný ako pri rosičkách, ktoré na lov a následné trávenie používajú svoje tentakule vylučujúce sliz s tráviacími enzýmami.

Drosophyllum má 2 typy žliaz:

-stopkaté, ktoré pripomínajú hríby ako dubáky - vylučujú sliz s medovou vôňou lákajúci hmyz
-prisadlé žľazy, ktoré sú tráviace...
O spôsobe lovu tu ale nechcem písať, ten je tu už spomenutý v iných sekciách.


Drosophyllum môžte do zbierky získať jedine výsevom jeho dosť veľkých hruškovitých semien. Neznáša totiž presádzanie, ktoré pre jeho vývoj nemá moc dobrý vplyv a skôr je na škodu. Preto je najlepšie na výsev zvoliť črep v ktorom by ste už rovno pestovali dospelú rastlinu. Odporúčam výlučne hlinený neglazúrovaný črep o priemere minimálne 12 cm. Následný spôsob pestovania je už individuálny, každí si môže pestovanie prispôsobiť okolnostiam a prostriedkom ktoré má, samozrejme vrámci jeho podmienok, ktoré potrebuje. Treba brať do úvahy, že prílišná vlhkosť a veľa vody vedie k úhynu rastliny. Takže klasické státie črepa vo vode je neprípustné! Preto sa prišlo na spôsob ako zabezpečiť primeranú vlahu pre rastlinu a to použitím "dvojitého črepa - dvojčrep". Prvý vnútorný črep má byť už zmienený hlinený a ten sa následne vloží do plastového. Odtokový otvor hlineného črepa som osobne upchal živým rašelinníkom a vytvoril som tým akýsi knôt. Priestor medzi oboma črepmi sa vyplní substrátom, pričom môžte použiť živý rašelinník alebo obyčajnú rašelinu. Takto vytvorený dvojčrep už môžte bez obáv dať stáť do podmisky s vodou. Zaujala ma aj technika kolegu Jaroslava Dovca, ktorý odtokový otvor upchal prilepením kúska skla (použitie akvaristivkého silikónu) tak aby do črepa nevtekala voda a celí kvetináč umiestnil do väčšej nádoby s vodou tak aby vodná hladina siahala približne do jednej polovice až dvoch tretín kvetináča. Treba ale dať pozor na možné trhliny v črepe lebo to by dopadlo katastrofálne.

Substrát: rašelina a kremičitý piesok v pomere 1:1 alebo 1:3

Teplota: v lete - vysoká teplota s možnými nočnými poklesmi, v zime - znížením svetelnej intenzity znížiť aj teplotu na 5-15 stupňov Celzia.

Osvetlenie: maximálne možné osvetlenie, je to heliofilná rastlina - miluje slnko

Umiestnenie: parapet okna s južnou alebo západnou expozíciou, balkón alebo skleník

Vlhkosť: 30-50%, nie prehnaná vlhkosť! Takže žiadne akváriá...v zime prehnaná vlhkosť vedie k úhynu rastliny, treba preto obmedziť zálievku...dajte ale pozor aby substrát úplne nevyschol lebo dlhodobé preschnutie vedie taktiež k úhynu rastliny.


TECHNIKY PESTOVANIA:

 

aaa.jpg

Dvojčrep

bbb.jpg

Upchatý črep vo vode

Aktualizováno ( [15.06.2010] )
 
< Předch.   Další >