CCPS arrow Encyklopedie světa MR arrow FAQ - Barry Rice arrow Masožravky a jejich ochrana
Úvod: Masožravé rostliny a jejich ochrana PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[23.12.2007]

Masožravé rostliny, stejně jako obojživelníci, jsou strážci obecné kvality našeho životního prostředí. Jedna z prvních věcí, která zmizí, když se začne zhoršovat životní prostředí mokřin, jsou jejich masožravé rostliny. Více než 95% životního prostředí masožravých rostlin v samotných Spojených státech už bylo zničeno. Každý rok slyším o mnoha místech, kde se kdysi masožravé rostliny vyskytovaly, ale nyní je zde pouze obchod s potravinami, parkoviště nebo rozšíření zemědělských polí. Ve srovnání s obdobím před 50 lety jsme již téměř ztratili všechno naše masožravé dědictví. Ty drobky, které zůstaly, jsou žalostné. A za dalších padesát let nám již nezůstane nic?


habfl05.jpghabnc05.jpg
Pozemek připravený k prodeji a díra, která zůstala po vykradačích lokalit
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice
Nemusíte být odhodlaným ochráncem, abyste byli znepokojeni stavem masožravých rostlin ve volné přírodě. Mnoho nadšenců, kteří se nemusí považovat za obzvláště „zelené“, zjišťuje, že jejich zájem o masožravé rostliny nevyhnutelně vede ke starosti o jejich přirozené prostředí. Myslím, že je to proto, že masožravé rostliny nejsou příliš zdomácnělé. Zeptejte se svých zahrádkářů, odkud původem pocházejí jejich rajčata (jen tak mimochodem, jsou z jižní Ameriky) a odměnou pro vás bude jejich tupý pohled. Naproti tomu většina pěstitelů masožravých rostlin vám bude schopna říct zemi a možná i stát nebo provincii, ze které rostliny pocházejí (a to i když jsou jejich rostliny v kultivaci již po mnoho desetiletí). Povědomí o rostlinách v přirozeném prostředí, zdá se, vede k zájmu o ochranný status divoce rostoucích rostlin.

Pro mne cesta k tomu, stát se konzervativním ochráncem vedla následujícím způsobem. Ovšem můj příběh není ojedinělý!

Původně jsem pěstoval pouze masožravé rostliny. Všemu ostatnímu jsem se vyhýbal. (u některých jiných jsou jejich zájmy často svázány s jinými speciálními tématy, jakými jsou například ještěrky, kaktusy, ale to patří do jiného FAQ).

Později jsem se začal zajímat o jiné rostliny z mokřin, zvláště potom o orchideje z močálů. No a začal jsem snít o návštěvě přirozeného prostředí, kde masožravé rostliny žijí.


var0005.jpghabfl06.jpg
Jak získat semena vybraných klonů...předtím, než lokalitu k nepoznání změní stavební stroje
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice
Začaly moje cesty. Hadi, pohupující se podklad s rašeliníkem, komáři, nedůvěřiví místní obyvatelé a skeptické pohledy od udivených kamarádů, to vše jsem vydržel proto, abych mohl nalézt rostliny v přírodě. Jedovatý břečťan, klíšťata, trny a tesáky byly nepodstatné ve chvíli, kdy jsem byl na svém lovu.

Příležitostně jsem následoval cestu, abych spatřil „neuvěřitelně nádhernou lokalitu“ pouze proto, abych narazil na nové plochy s výstavbou rodinných domů nebo obchodů. Slzy mi tekly.

Nakonec jsem se přeměnil v určitý druh přírodovědce, s vášnivou láskou k mokřinám, obecně masožravým rostlinám a s všeobecnou obavou o životní prostředí.

Při neuváženém aktu jsem změnil povolání a rozhodl se pracovat pro ochranářskou, neziskovou organizaci (The Nature Conservancy). A ještě dále, stal jsem se dobrovolným spolupracovníkem dalších neziskových organizací, jakými je třeba i International Carnivorous Plant Society.

Je to přirozené, že je velký přesah mezi nadšenci do masožravých rostlin a zájmem o ochranu.


Revised: January 2007

©Barry Rice, 2005

T: Radek Kastner


Aktualizováno ( [04.11.2008] )