CCPS arrow Encyklopedie světa MR arrow FAQ - Barry Rice arrow Nejen pro začátečníky arrow Proč nemá moje rosnatka „rosu“ na svých listech?
Proč nemá moje rosnatka „rosu“ na svých listech? PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[21.12.2007]

O: Také máte rosnatky a chcete na nich vidět takové množství blyštivých kuliček, jako tomu bývá na různých nádherných fotografiích? Ale vaše rostliny právě žádnou „rosu“ nevytváří! Frustrující, že?


zd_rosa1.jpg

Nedostatek kapének na vašich rosnatkách je pravděpodobný příznak toho, že rostliny nepěstujete správně. Pouze spokojená Drosera vytváří sliz. (Přísahám, že jsem se to dozvěděl z Čínského koláčku štěstí přede dvěma dny.) Nejběžnější příčinou nerosících rosnatek je nízká vzdušná vlhkost. Dalšími možnostmi mohou být příliš vysoké teploty, příliš nízká intenzita osvětlení nebo znečištěná voda. Ó bože, nehnojíte vaše rostliny, že?zd_rosa2.jpg

 

Toto nejsou jediné důvody, proč se vaše rosnatky nemusí cítit dobře, ale jsou to ty nejběžnější z nich.

I když pěstujete svou rostlinu správně, nemusí kapičky slizu vytvářet. Může totiž procházet fází bez sekretu. Například, navzdory nejlepší péči, oblíbený africký druh Drosera capensis příležitostně uvadá a sklání se k substrátu. Zatímco se kmínek ohýbá, listy rostliny ztrácí svůj sekret a vypadají strašně. Nedělejte si ale starost, rostlina je v pohodě a znovu vypučí ze základu. (Doufám.)

zd_rosa3.jpg

 

Mimochodem mlžení vašich rosnatek rozprašovačem vám nepomůže. To škodí. Kapky sekrety jsou složeny ze speciální směsi sloučenin a nemají nic společného s kapkami vody. Nastříkejte si vodu sami do vlastních očí, pokud chcete vědět, jak by se to líbilo vašim rostlinám.

Tak co, běžíte k internetu, protože máte nevyhovující kapky sekretu nebo mi o tom budete psát?


dhami01.jpgdcapi16.jpgdadel04.jpg
Drosera hamiltonii; Drosera capillaris; Drosera adelae

 


Page citations: Rice, B.A. 2006a; personal observations.

Revised: January 2007
©Barry Rice, 2005

T: Radek Kastner
FOTO © Radek Kastner

Aktualizováno ( [23.06.2008] )
 
< Předch.   Další >