Hledání

Vstup pro členy


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!
CCPS
Vysokohorské láčkovky v teráriu PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[26.09.2008]
Láčkovky patří k nejoblíbenějším masožravým rostlinám a obzvláště začátečníci jsou nadšeni rozmanitostí jejich barev a tvarů. Protože jen málo ze začínajících pěstitelů má k dispozici vlastní skleník, těší se pěstování v teráriu obzvláštní přízni.

Láčkovky je opravdu možno velmi dobře pěstovat v teráriu, pokud si tedy nevybere zrovna obzvláště velké druhy. Existuje spousta druhů, které lze trvale pěstovat ve vitríně.

My používáme terárium o rozměrech 120x80x120 cm (dékla/šířka/výška).
Protože mnohé druhy začínají brzy růst do výšky a rychle dosáhnou vrchních prostor, doporučuje se i vyšší nádrž.
Zejména u láčkovek by se mělo uvažovat o teráriích, které mají nejméně na dvou místech větrací otvory, protože pro láčkovky je dobrá cirkulace vzduchu obzvláště důležitá.

Květináče stojí na mřížkách, aby při zalévání mohla unikat přebytečná voda, a rostliny tak nebyly zatopeny.

Osvětlení se skládá ze tří dvojitých osvětlovacích těles, která mají každé 2x39 Watt zářivky T5. Dvě z těchto těles jsou umístěna přímo ve vitríně, a tak se udržuje teplota průměrně 25 °C. Zadní svítidlo je polohované na vitríně, protože se mnohé šplhavé druhy nacházejí na zadní stěně a mohly by se od lampy spálit.

Průměrné teploty činí v létě přes den 25-28 °C a přes noc 15-18 °C. V zimě dosahují denní teploty hodnot v průměru 22 °C a v noci klesají (tím že lampa je vyplá) na 12-14 °C.
Umělé snižování teploty tu není nutné, protože se vitrína díky své velikosti a výhodnému umístění nepřehřívá a v noci se rychle ochladí. Pokud noční teploty za horkých letních dnů příležitostně neklesnou pod 20 °C, tak tu máme i přesto znatelný rozdíl vůči hodnotám teploty přes den a rostliny, jak se zdá, to krátkodobě přežívají bez potíží.
Na tomto místě bychom chtěli přeci jen zdůraznit, že toto neplatí obecně, a že v našich podmínkách teploty přes den nikdy nepřekračují 30 °C, což je podstatně důležitější, než snížení teploty přes noc.

Vlhkost vzduchu se v teráriu pohybuje průměrně okolo 70 %. Těchto hodnot je dosahováno odpařovačem značky Fakir, který je v provozu jednou za hodinu a půl na dobu 10-15 minut. Dodatečně rostliny jednou denně pokropíme ručním rozprašovačem příp. zalijeme.

Zadní stěna je vyložena deskami z kokosových vláken, na které lze umístit orchideje či jiné doprovodné rostliny. Menší láčkovky můžeme na zadní stěnu připevnit i s květináčem. I zde vytváří bujné vybavení mikroklima, které je zjevně velmi přínosné pro zdravý růst rostlin.


© Markus Welge | Poslední aktualizace: 17.09.2007

T: Josef Molnár

Aktualizováno ( [03.04.2009] )