CCPS arrow Encyklopedie světa MR arrow FAQ - Barry Rice arrow Pěstování masožravek arrow Jak mám rozmnožovat své rostliny nepohlavním/vegetativním způsobem?
Jak mám rozmnožovat své rostliny nepohlavním/vegetativním způsobem? PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[02.09.2008]

O: Jak jsem poznamenal v předchozím příspěvku ve FAQ věnovanému pohlavnímu rozmnožování, nepohlavní (nebo vegetativní) rozmnožování znamená, že vezmete nějakou část rostliny a přimějete ji k vytvoření nové rostliny.

gviol04.jpg
Genlisea violacea
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice


Existuje mnoho způsobů nepohlavního rozmnožování. Nemám ovšem v úmyslu dávat zde vyčerpávající přehled o tom, co přesně u každého konkrétního druhu funguje – podívejte se do nějaké dobré knihy, jakou je třeba ta moje nebo třeba The Savage Garden, abyste získali tento druh informací. Ovšem upozorním na několik metod, které fungují docela dobře.


Dělení: Opravdu se jedná v podstatě o stejnou věc, jakou je stárnutí. Některé rostliny vytváří dceřinné jedince u báze růžice nebo podél oddenku. Oddělte rostlinky a pečujte o ně stejně jako o dospělé rostliny. Tento způsob funguje velice dobře a spolehlivě u všech masožravých rostlin, které takovéto rostlinky vytvářejí (např. Sarracenia). Květináče respektive substrát v nich s většinou rostlin rodu Utricularia můžete prostě a jednoduše rozříznout nebo odtrhnout po kusech a kusance stolonů, měchýřů a listů prostě vytvoří jednoduše nové rostliny. Hlíznaté rosnatky občas vytvářejí dceřinné hlízy pod povrchem substrátu. Toto je ale poněkud jiný případ než u rostlin, u kterých probíhá normální, přirozené dělení.

uprae02.jpg
Utricularia praelonga - mladé výhony
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice


Falešná viviparie: Některé rostliny vytvářejí mutované květy. Místo normálních květů vytváří rostlina malé rostlinky na květním stvolu! To je často (a chybně) nazýváno vegetativní apomixie – rozmnožování bez oplodnění. Rostlinky mohou být pečlivě a opatrně zasazeny a následně vytvoří nové rostliny! Vzhledem k tomu, že falešná živorodost (false vivipary) je abnormálním a neobvyklým jevem u rostlin jakými jsou Dionaea, Drosera intermedia nebo Drosera anglica, ale je naprosto normální u Drosera prolifera.

dangl16.jpg
Drosera anglica - falešná živorodost
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice


Gemmy: Některé rostliny, jako například trpasličí rosnatky nebo hibernakula vytvářející tučnice, tvoří přeměněné struktury, které se nazývají gemmy. Ty mohou být z rostliny odstraněny a pěstovány jako samostatní jedinci! Gemmy trpasličích rosnatek se utváří uprostřed vrcholu rostliny ve velkém množství, gemmy tučnic se naopak vytvářejí u báze rostlin na podzim.

Listové řízky: Odřízněte nebo odstřihněte tolik z délky listu, kolik jen můžete, položte jej na vlhkou vrstvu rašelinu nebo rašeliníku (můžete jej částečně zahrnout), udržujte vlhkost a dostatek světla. Tento způsob funguje u mnoha rosnatek, bublinatek, genlisejí, láčkovice nebo mucholapky.

Odtažené listy: Podobné listovým řízkům, ale v tomto případě je celý list odtržen z rostliny místo toho, aby byl odstřižen (tažením listu směrem dolů po stonku). Tento způsob množení je důležité použít u listů mexických tučnic nebo mucholapek. Některé špirlice mohou být také množeny tímto způsobem, překvapivě dobře.

hort024.jpg
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice


Kořenové řízky: Stejná technika jako u listových řízků. Tento způsob funguje u mnoha rosnatek, zvláště potom u těch se silnými, drátovitými kořeny.

Stárnutí/oddělování: Tak, jak některé druhy trvalek rostou, přirozeně se zmnožují a následně tkáň, která spojuje dvě dceřinné rostliny, odumírá. Nyní máte dvě rostliny! Můžete tento proces urychlit tím, že rostliny oddělíte pomocí nože. Ovšem ujistěte se, že každá nová rostlina má růstový vrchol, oddělený kus rostlinné báze (obvykle oddenek) a také své vlastní kořeny. Toto funguje u špirlic, heliamfor a mucholapek. Neexistuje zcela jasná hranice mezi Stárnutím/oddělováním a Dělením.

Stonkové řízky: Obvyklý způsob pro rozmnožování láčkovek. Odřežte několikacentimetrový kus stonku, umístěte jej do prostředí s vysokou vlhkostí a dobrým světlem a bázi řízku umístěte do substrátu. Kořeny se vytvoří během 1-6 měsíců. Případně řízek uhyne.

Tkáňová kultura: Toto téma je tak obsáhlé, že dostalo svůj vlastní vstup ve FAQ. (own FAQ entry.)

pprim05.jpg
Pinguicula primuliflora - nová rostina vyrůstající přímo z povrchu listu
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice


Page citations: D'Amato, P. 1998a; Lowrie, A. 1987, 1989, 1998; Rice, B.A. 2004, 2006a; personal observation.

Revised: January 2007
©Barry Rice, 2005

T: Radek Kastner

Aktualizováno ( [15.09.2008] )
 
< Předch.   Další >