CCPS arrow Společnost arrow Aktivity a projekty arrow Projekty a aktivity CCPS o. s. pro rok 2008
Projekty a aktivity CCPS o. s. pro rok 2008 PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[15.12.2007]

Krátkodobé cíle:

1) Příprava druhého, jarního čísla časopisu "Masožravé rostliny" (Richard Pichl)

2) Příprava jarního setkání členů CCPS o. s. a valné hromady (Kamil Pásek)

3) Sponzoring a granty pro rok 2008, nastavení pravidel (František Malý)

4) Ošetření autorských práv společnosti a našich členů (František Malý)

 

Střednědobé cíle:

1) Další budování a rozvoj webu (Miloš Šula)

2) Stanovení strategie, obsahu a konceptu časopisu společnosti v dlouhodobějším výhledu (Rada)

3) Stanovení a vybudování systému výhod pro členy společnosti (Rada a členská základna)

4) Další rozvíjení zahraničních i tuzemských kontaktů (Rada)

 

Český projekt:

Se zajímavým projektem dlouhodobého mapování rostlinstva a prostředí severočeské lokality masožravých rostlin, s důrazem na vegetační změny a obobí, stejně jako na rostlinstvo a květenu tuto lokalitu doprovázející přišel náš sympatizant a člen Zdeněk Aksamit nezávisle na naší společnosti, rádi však jeho činnost podpoříme, protože ji považujeme za zajímavou a podnětnou a také přesně zapadající do programu naší společnosti. (Zdeněk Aksamit, Michal Porteš)

Monitoring a mapování výskytu masožravých rostlin České republiky:

Podmínky projektu mapování výskytu masožravých rostlin v naší republice koordinujeme s Agenturou ochrany přírody a krajiny, rádi bychom dlouhodoběji sledovali lokality dostupné každému z nás např. v okolí bydliště apod. Záměrem je vytvořit databázi údajů o počtu lokalit, jedinců masožravých druhů, vývoji populací na lokalitách, popř. obrazovou dokumentaci - tedy údaje obecně použitelné v ochraně konkrétních druhů. O vývoji projektu budete informováni. Rádi bychom projekt plně rozběhli od příštího roku 2009, tak aby všichni kdo navštíví nějakou lokalitu s masožravou květenou již mohli do projektu přispět. (Jaroslav Liška) 

Mezinárodní projekt:

Nejvýznamnějším projektem roku 2008 společnosti CCPS o. s. se stává spolupráce s Barry A. Ricem, Ph. D., kurátorem muzea barevných fotografií masožravých rostlin (http://www.sarracenia.com/galleria/galleria.html) a autorem pravděpodobně nejrozsáhlejší internetové "poradny" FAQ - pro amatérské i profesionální zájemce o masožravé rostliny.
Barry A. Rice je autorem velmi obsáhlé knihy "Growing Carnivorous Plants", kde se o pěstování a kultivaci těchto rostlin dozvíte první poslední.
Barry A. Rice dal společnosti CCPS o. s. - České společnosti pěstitelů masožravých rostlin exkluzivní svolení, přeložit jeho obsáhlé stránky, které se dotýkají všech oblastí pěstování masožravých rostlin, do českého jazyka a provozovat je na svých stránkách.
Není vždy důvod vymýšlet něco nového, pokud je daná věc již vymyšlena, není důvod se pokoušet o nějaké poloamatérské počiny v případě, že takto obsáhlé a kvalitní dílo již někde existuje.
Věříme, že tímto přineseme všem nadšencům a zájemcům o pěstování masožravých rostlin to, co nejvíce očekávají: poučení, profesionalitu, široký náhled, odpovědi na většinu jejich otázek, které se pěstování týkají, zábavu.
Práce to bude dozajista náročná, ale i zajímavá a uvítáme pomoc všech těch našich členů, kteří se dokáží poprat s anglickým originálem. Výsledky práce by se měly objevovat během příštího roku. (Radek Kastner)

Počasí na lokalitách:

Jedinečný projekt přinášející pěstitelům on-line informace z přírodních lokalit pěstovaných rostlin. Možnost kontroly RVV, teploty, denní délky atd. Spojeno s obsáhlou fotogalerií jak lokalit tak rostlin. (připravují Jan Flísek a Miloš Šula)

Mikrosvět

Další jedinečný projekt, který všem pěstitelům a zájemcům umožňuje proniknout až do mikrosvěta masožravých rostlin, lidským okem neviditelným. Fotografie pořizované elektronovým mikroskopem, klasickým mikroskopem nebo i "makro" fotografie pořízené ať už klasickým nebo digitálním fotoaparátem. (Radek Kastner, Vít Chudoba, František Havlíček, Bartosz Jan Plachno a další) 

Aktualizováno ( [27.07.2008] )