CCPS arrow Encyklopedie světa MR arrow FAQ - Barry Rice arrow Úvod k FAQ arrow Která je největší, nejúžasnější masožravá rostlina?
Která je největší, nejúžasnější masožravá rostlina? PDF Tisk E-mail
Napsal Radek Kastner   
[11.01.2008]

?: Která je největší, nejúžasnější masožravá rostlina?

O: To záleží na vaší definici.


Pokud jde čistě o objem, největší masožravé rostliny jsou z rodu Nepenthes. Jejich dlouhé výhonky mohou dosáhnout délky desítek metrů. Rostliny v tomto rodu mají také pasti, které byly vyvinuty k chycení největší kořisti, včetně živočichů tak velkých jako žáby. Velmi vzácně byla nalezena kořist jako ptáci nebo hlodavci, ale tyto případy pravděpodobně zahrnovaly nemocná zvířata a rozhodně nereprezentují normu.


blini06.jpggviol03.jpg
...nikoliv Byblis! ...že by Genlisea?
Foto Galleria Carnivora©Barry Rice
Pokud jde o faktor hrůznosti, nejúžasnější masožravá rostlina je pravděpodobně známá mucholapka podivná, která má listové laloky, jež nejdramatičtěji a rychle chytí kořist strašlivým způsobem. Zatím nejrychleji působící past patří podvodním rostlinám rodu Utricularia, které nasají kořist do měchýřků v čase kratším než 1/30 vteřiny. Nejsložitější past může patřit k příbuznému rodu Genlisea. Nemohu vám vůbec tento div začít vysvětlovat bez kreseb. Můžete vidět části zvláštních malých pastí této rostliny ve fotogalerii.

 


Page citations: Brodie, J., and Lee, C. 200; Clarke, C. 1997, 2001; Lloyd, F. E. 1942; Rice, B. A. 2006a

Revised: January 2007
©Barry Rice, 2005

T: Pavla Vacková

Aktualizováno ( [15.06.2008] )
 
< Předch.   Další >