CCPS arrow Informační servis arrow Dětské okénko arrow Dětská výtvarná soutěž 2009
Dětská výtvarná soutěž 2009
[07.12.2009]

Výtvarná soutěž "MASOŽRAVKA 2009" (vyhodnocení soutěže)


hanicka_a_lackovka.jpgdavidek.jpgnikolka.jpg

Zleva: Hanička a láčkovka; Davídek se špirlicí; Nikolka s kvetoucí tučnicí...


Letos mne jako vychovatelku školní družiny potkalo mnoho změn. Po devíti letech na základní škole v rodné vesnici, jsem přešla do ŠD na větší školu v Kloboukách u Brna. V září mne tedy čekala družinka plná „nových“ dětí. Každé má v sobě kousek andílka, i kus čertíka. JZkrátka tak, jak to má být... Pěkně jsme se sžili, máme za sebou už spoustu akcí a došlo i na mé oblíbené masožravky. 
misa.jpgdavid_s_jakubem.jpg
Zleva: Míša s tučnicemi; David s Jakubem diskutují o účinnosti různých pastí
lencino_zilkovani.jpgnekdo_maluje.jpg
Zleva: Lenčino žilkování špirlice; někdo maluje raději podle obrázku

Po loňském veleúspěšném ročníku soutěže o nej-obrázek s „masožravkou“ je tu tedy ročník druhý a troufám si říci, že velmi vydařený.

Přinesla jsem do školy pár vzorků z mé sbírky, děti kulily oči a padaly tradiční otázky… Nepokouše mne? …A to až tam vletí moucha, tak se za ní víčko zaklapne? …A když tedy ne, tak jak to, že ta moucha neuletí….?  A to jim do těch listů tu vodu musíte nalívat? … Tučnice si děti většinou pletou s netřeskem a tvrdí, že takové mají rozhodně v zahrádce … Tak jim nechávám tučnici osahat…aby zjistily, jak mají orosené a lepkavé listy. V mžiku se vyrojí spousta ručiček a tučnice je osahaná tak, že jsem ráda, že ještě drží pohromadě. .:-)  Také na rosnatce se dá krásně prezentovat lepivost listů…a dokonce je na nich ještě chyceno pár komárů, tak je děti s lehkým odporem prohlíží…Špirlice se líbí především děvčatům, však víme, s tak ozdobnými listy by tyhle kytičky ani nemusely kvést. Ale největší ohlas mají vždy láčkovky. Tak velké pasti, že dovedou chytit i myš? Nebo krysu? Fantazie pracuje naplno, i když ke koukání jsem dodala jen „ventratu“, starší pasti křížence „Velvet“ a malou past „bicalcaraty“.  Už jen povídání o trávicí tekutině v pastech kluky ohromuje…vysvětluji a přirovnávám ji s „kyselinou“, kterou oni mají v břichu a tráví s ní dnešní oběd…


robin.jpgtomas_s_anetou_.jpgzuzanka.jpg
Zleva: Robin a jeho rozpracovaný soutěžní obrázek; Tomáš s Anetou prohlížejí tučnice; Zuzanka a její mucholapka

Po důkladné prohlídce jsme se dali do malování. Děti mají svůj osobitý styl. Mladší, i když mají před sebou předlohu, malují jen to, co je nejvíce zaujalo. Zubaté pasti mucholapky, konvice láčkovek a pak také ty ubohé mušky, které skončí brzy v břichu nenasytné zelené obludy. To, co je pro ně nepodstatné vynechají, jako nedůležité. Jejich obrázky tím nabývají pohádkový nádech. Starší děti pak zaměřují svou pozornost více na reálné zobrazení a ti nejlepší si už umí i pohrát se stíny…

Ráda bych poděkovala všem paní učitelkám, které se s námi se svými dětmi zapojily do naší soutěže. Za mateřinky se zapojila MŠ Krumvíř. Děti z mladšího výtvarného kroužku na prvním stupni, do soutěže vyslaly originální listové koláže. Děvčata ze staršího výtvarného kursu namalovala krásné kresby tužkou, které můžete shlédnout ve čtvrté kategorii obrázků. 


verunka.jpgod_kridy.jpgudrzba_druziny.jpg
Zleva: Verunka vabarvuje; od křídy byly špinavé ruce, trička a někdy i nosy; údržba družiny je také důležitá

Nahlédněte prosím tedy do naší galerie a hlasujte, vítězové budou oceněni masožravou rostlinou a věřte, že vyhrát ji chtějí všichni..:-) 

Šárka Foretníková, vychovatelka 1. oddělení ŠD v Kloboukách u Brna


PODMÍNKY SOUTĚŽE A HARMONOGRAM A HARMONOGRAM - VIZ SEKCE AKCE.
Aktualizováno ( [09.05.2010] )